אלסטומר הוא למעשה פולימר בעל תכונות ייחודיות בקטגוריית הגמישות והאלסטיות, באופן שמבדל אותו מפולימרים אחרים. במילים אחרות, אלסטומר הוא פולימר בעל רמת אלסטיות גבוהה יותר מזו של פולימרים רגילים. תכונה זו גורמת לרבים לחשוב שאלסטומרים הם בעצם רכיבים עשויים גומי, אך בפועל מדובר בפולימרים, קרי רכיבים עשויים מולקולות פלסטיק, אך גם מתנהגים בדומה לגומי. למה זה חשוב בכלל? על כך בשורות הבאות.

מהו אלסטומר?

נתחיל ונאמר כבר כעת: אלסטומר הוא לא גומי והוא אינו עשוי מגומי על אף שהוא דומה בתכונות מסוימות שלו לגומי. האלסטומר הוא למעשה פולימר בעל מדדי גמישות ואלסטיות גבוהים יותר מן המקובל, ברמה כזאת שמציבה אותו בקו אחד עם מוצרי גומי. ככלל, את הדברים שאמרנו לעיל לקחה האגודה האמריקאית לבדיקות וחומרים והכניסה לכדי הגדרה מחייבת, וכל חומר המתיימר להתקרא אלסטומר חייב לעמוד בהגדרה זו כדלהלן:

כל חלק או רכיב עשוי אלסטומר, יוכל להימתח עד כדי 100% מגודלו המקורי מבלי להישבר או להיקרע. לאחר מתיחת החלק לכדי 100% מגודלו והחזקתו במצב זה למשך 5 דקות, יוכל החלק לחזור לגודלו המקורי פלוס מינוס 10% בתוך 5 דקות נוספות לאחר שחרורו.

כל חלק או רכיב שעונה על הגדרה זו ראוי ויכול להיקרא אלסטומר.

למה משמש האלסטומר?

ככלל, התחום שבו מספק האלסטומר את הערך הגבוה ביותר כאילו נוצר במיוחד עבורו, הוא תחום האיטום ובמיוחד בתחום האורינגים לאיטום חיבורי מערכת. בכדי להבין את מקומו של חומר זה במערכות תעשייתיות ובכלל נסביר את הדברים בצורה הבאה: במערכות בהן זורם חומר כלשהו מנקודה לנקודה, המסלול שעושה החומר ממקום למקום נקרא תווך. את התווך הזה בדרך כלל יוצרים באמצעות חיבור של מספר רכיבים, חלקם נועדו ליצירת התווך בלבד (למשל צינור) וחלקם נועדו לפונקציות אחרות אך משמשות גם חלק מהתווך (למשל, משאבה, מנוע, פתח יציאה, ברז וכן הלאה).

כלל החלקים המרכיבים את התווך חייבים להיות מחוברים היטב זה לזה ובכל נקודת חיבור כזאת חייב להיות אטם. לרוב מדובר באטמי אורינג קרי אטמים עגולים שאותם אפשר למצוא בברזים בבית ובצינור המחברים למשל לברז מכונת הכביסה. על אף הנהוג לחשוב, אטמים אלה אינם עשויים גומי. המדובר בפולימרים בעלי תכונות גמישות ואלסטיות בולטות שמדמות אותם לרכיבי גומי, אך בפועל מדובר באלסטומרים.

במערכות שונות יכול התווך לשמש לזרימה של חומרים שונים, החל ממים נקיים, דרך משחה, תערובת, תרכובת כימית, אבקה, מוצקים, חומצה וכל חומר אחר. בהתאם לכך, האטמים המשמשים את התווך חייבים למלא את תפקידם באיטום המערכת מחד, אך חייבים להיות גם עמידים בפני המגע שלהם עם החומר העובר בתווך. במקרים רבים גומי הוא פשוט חומר שלא מתאים למגע עם חומרים אלה ולכן יש צורך להשתמש באטמים פולימריים. במקרה זה, על מנת לאפשר לאותם אטמים את כושר האיטום שלו היינו מצפים מאטמי גומי, חשוב לוודא שהאטמים הם אלסטומריים, קרי עומדים ברמות הגמישות והאלסטיות שתיארנו בהגדרה הרשמית לעיל.

אלסטומר בהתאמה אישית

ככלל, כאשר אתם זקוקים לאטם למערכת מסוימת, תוכלו לגשת לחנות לאספקה טכנית ולמצוא את האטם הנדרש לכם, בין שאתם מבינים שהוא נקרא אלסטומר ובין שלא. יחד עם זאת, כאשר אתם מחפשים אטם ייחודי למערכת ייחודית שגם עושה שימוש בחומרים לא שגרתיים, שבהחלט יכולים להוות אתגר לתווך הזרימה והאיטום, בהחלט חשוב לוודא שאתם לא עושים שימוש באטמי גומי, אלא באטמים אלסטומריים בלבד, המבוססים על תרכובת פולימרית ברמת גמישות ואלסטיות גבוהה.

חיי ונושם אינטרנט

חיי ונושם אינטרנט